Kas ir torrenti?

Šajā lapā ir apkopota galvenā informācija ar biežāk uzdotajiem jautājumiem par BitTorrent protokolu un to failiem – torrentiem, lai veicinātu izpratni un to pielietojumu.

Biežāk uzdotie jautājumi:

Atrodi sev interesējošo atbildi uz jautājumu par torrentiem.

Biežāk uzdotie jautājumi par torrentiem

Kas ir BitTorrent?

BitTorrent ir failu apmaiņas sistēma jeb failu izplatīšanas protokols. Šis protokols tika izstrādāts, lai lielam cilvēku lokam varētu izplatīt neierobežotus datu apjomos, neskatoties uz servera jaudas un Interneta pieslēguma ātruma ierobežojumiem. Pēc dažādu pētījumu datiem, BitTorrent tīkla lejupielādējamie faili torrenti sastāda 1/3 no visas datu plūsmas internetā.

Uz augšu

Kāds ir torrentu apmaiņas darbības princips?

Sākumā tiek izveidots pārsūtāmā faila apraksta jeb torrenta fails. Visus pārsūtāmos datus, kā spēles, filmas un mūziku sadala noteiktā izmēra vairākās mazākās daļās, kur katrai daļai aprēķina apmaināmo datu lielumu. Lielākie faili tiek sadalīti lielākās daļās, lai samazinātu torrenta izmētu, bet mazākie faili var būt sadalīti mazākās daļās. Metadatu (jeb .torrent fails) fails satur visu pārsūtāmo failu daļu informāciju. Torrentu fails satur arī pārsūtāmā faila vārdu un trakera adresi. Visiem lietotājiem, kas lejuplādē vai augšuplādē kādā torrentu failā aprakstītos datus šim failam ir jābūt pieejamam uz lietotā datora. Šos failus parasti izplata attiecīgo trakeru mājaslapās.

Pirms torrentu lejupielādes uzsākšanas lietotājs pieslēdzas trakerim un no tā iegūst visu citu lietotāju, kuriem ir vajadzīgais fails vai tā daļas, IP adreses. Pēc tam jau klienti slēdzas viens pie otra un apmainās ar trūkstošajām torrentu faila daļām bez trakera līdzdalības.

Uz augšu

Vai lejupielādēt torrentus ir droši?

BitTorrent tīkla trakeri ir dažādi. Dažos, lai tos sāktu lietot ir jāreģistrējas. Šajā gadījumā neīstu vai vīrusainu failu lejupielādes varbūtība ir salīdzinoši maza, jo lielāko daļu failu piedāvātājus administrācija pārbauda individuāli. Tomēr populārākas ir torrentu lapas bez reģistrācijas. Šajā gadījumā ieteicams pirms failu lietošanas pārbaudīt ar kādu antivīrusa programmu.

Uz augšu

Kas ir nepieciešams, lai varētu lejupielādēt torrentus?

Lai izmantotu BitTorrent failu apmaiņas protokolu ir nepieciešamas 3 lietas:

  1. Pastāvīgu interneta pieslēgumu,
  2. Vietu jeb torrentu trakera mājas lapa, kur meklēt jaunākas filmas, multfilmas, mūziku, spēles un citas lietas,
  3. BitTorrent klientu - programmu, kas spēj apstrādāt failus ar .torrent paplašinājumu.
Uz augšu

Kādu BitTorrent klientu izvēlēties?

BitTorrent klients ir programma, kas lietotājam jāuzstāda savā datorā, lai varētu darboties BitTorrent tīklā. Eksistē dažādas programmas, katra no tām ir nedaudz savādāka, bet darbības princips torrentu lejupielādē no tā nemainās. Šeit ir dažas populārākās BitTorrent programmas: uTorrent, BitTorrent, BitComet.

Uz augšu

Es nolēmu izmēģināt torrentu lejupielādi, kas man jādara?

Lai sāktu darboties BitTorrent tīklā, ir jāuzinstalē kāds no BitTorrent programmām un jāsāk pārlūkot kādas no pasaules vai Latvijas torrentu trakeru lapām, kuras piedāvā torrentu failus. Kad ir atrasts kāds fails, ko gribētos iegūt, attiecīgais .torrent fails ir jāsaglabā uz cietā diska un jāatver ar BitTorrent klienta palīdzību. Tur jāizvēlas folderis, kurā saglabāt jauno filmu vai citu failu, un jānospiež podziņa OK vai Start, kā nu kurā klientā. Šajā brīdī ir sākusies torrenta lejupielāde.

Uz augšu

Kur meklēt jaunās latviešu filmas, mūziku, spēles un citus failus?

Pirmkārt, lielākā daļa no brīvi pieejamiem torrentu failu satura ir saistīti ar autortiesību pārkāpumiem, tāpēc ir jāsaprot, ka Jūs uzņematies risku, jo šo failu tālākā lietošana un izplatība no Jūsu datora var radīt nepatīkamus pārsteigumus jeb sekas. Otrkārt, jaunākās mūzikas un filmu torrentus latviešu valodā var atrast dažādās interneta vietnēs kā arī var izmantot Google meklētāju. Lielākajā daļā Latvijas torrentu trakeru lapās ir jāpiereģistrējas, lai varētu lejupielādēt torrentus; tas vajadzīgs, lai kontrolētu to, cik daudz (megabaitu un gigabaitu) konkrētais lietotājs ir lejupielādējis un cik augšupielādējis. Ja šī attiecība ir pārāk maza, tas ir, tad lietotāja kontam var tikt liegta iespēja iegūt jaunus failus, kamēr situācija neuzlabojas.

Uz augšu

Kas ir seederi un leecheri?

Tie ir ar BitTorrent saistīti apzīmējumi angļu valodā. Ar seeder apzīmē lietotāju, kam jau ir viss attiecīgais fails un kurš šo failu pa gabaliņiem ļauj citiem vilkt no sevis. Sākumā katram .torrent failam ir tikai viens seeder (tas, kurš šo failu piedāvā citiem), bet pamazām visi, kas ir lejupielādējuši attiecīgo failu, kļūst par seederiem. Leecheri ir visi pārējie - tie, kas velk attiecīgo failu, bet vēl nav pabeiguši.

Uz augšu

Kas ir Up/Down ratio?

Tā ir tava megabaitu attiecība starp augšupielādētajiem un lejupielādētajiem torrentiem. Ideālā gadījumā šī attiecība ir lielāka par 1, tas ir, tu augšupielādējis esi vairāk nekā lejupielādējis.

Uz augšu

Es vēlos lejupielādēt vienu filmu, bet nevaru nekur atrast. Ko darīt?

Filmas nebūšanai var būt dažādi iemesli: filma ir pārāk veca un torrentos tā nav pieprasīta vai pieejam ar mazu “seederu” skatu vai filma ir pārāk jauna un vēl nav pieejama digitālā formātā, tātad ar to vēl neviens nedalās. Vienīgais veids, kā tikt pie kārtotā ir turpināt meklēt dažādos pasaules un Latvijas torrentu trakeru lapās.

Uz augšu

Kādas iespējas piedāvā BitTorrent klienti?

Dažādi klienti piedāvā dažādas iespējas, bet gandrīz visos var redzēt visus atvērtos torrentus. Parasti, katram torrentam atbilst viena rindiņa, kurā var redzēt faila nosaukumu, izmēru, cik daudz jau ir novilkts, cik citi ir novilkuši no tevis, cik seederu ir šim torrentam un dažādu citādu informāciju. Ir arī pogas, ar kurām torrentu var apstādināt, nopauzēt, iedarbināt (ja viņš bijis apstādināts), izdzēst vai apskatīties torrenta informāciju, kā arī norādīt prioritāti (augsta, vidēja vai zema). Katram torrentam var arī limitēt augšupielādes un lejupielādes ātrumu.

Uz augšu

Vai es varu uzlikt mazu augšupielādes ātruma limitu, lai no manis neviens neko nevilktu?

Jā, bet tā nav pieņemts darīt, jo, ja visi tā rīkotos, torrent tīkls vispār nevarētu pastāvēt.

Uz augšu